تقرر و معرفی فضل هادی فضل به حیث معاون مسلکی اداره عالی بررسی

در مراسم که روز پنجشنبه 9 جوزای سال 1398 خورشیدی به هدف معرفی فضل هادی فضل به حیث معاون مسلکی اداره عالی بررسی در تالار کنفرانس‌های مطبوعاتی اداره عالی بررسی برگزار گردیده بود، هیئت رهبری، مفتشین وسایرمنسوبان اداره حضور داشتند.

نخست داراب شیرزاد رئیس منابع بشری اداره عالی بررسی حکم جلالتمآب محترم محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور اسلامی افغانستان در مورد تقرر فضل هادی فضل به‌عوض سید محمدمهدی حسینی دربست مافوق رتبه به حیث معاون مسلکی اداره عالی بررسی  قرائت نمود.

محترم محمد نعیم حقمل رئیس عمومی اداره عالی بررسی که نخستین سخنران این مراسم بود قبل از همه تقرر آقای فضل هادی فضل را به حیث معاون مسلکی اداره عالی بررسی مبارک گفته و برایش در امور محوله آرزوی موفقیت کرد.

رئیس اداره عالی بررسی گفت: آقای فضل یک شخص متعهد، متخصص، صادق، صاحب اخلاق نیکو و ازجمله کدرهای جوان افغانستان می‌باشد که در بخش اداره و تجارت تا سطح ماستری تحصیل‌کرده ودربخش تفتیش؛ دارای گواهینامه می‌باشد. وی بنیان‌گذار انستیتیوت تفتیش داخلی (IIA Afghanistan) در افغانستان بوده و در ادارات دولتی و غیردولتی دارای تجارب زیاد تفتیش می‌باشد.

آقای حقمل گفت: من مطمئن هستم که با آمدن آقای فضل در اجراات و گزارش‌های اداره بهبود لازم به وجود خواهد آمد و من بالای تمام همکارانم صدا می‌کنم که در امور کاری شانه‌به‌شانه در کنار معاون صاحب مسلکی ایستاد شوند تا بتوانیم موقف اداره را حفظ کنیم. اصلاحات لازم ازلحاظ ساختار تشکیلاتی، جذب کدرهای مسلکی، ارتقای ظرفیت و مبارزه با فساد اداری در اولویت کاری‌ام می‌باشد آقای حقمل علاوه نمود من به باور کامل به شما اطمینان می‌دهم، در صورت تطبیق پلان‌های اصلاحی که روی دست داریم، می‌توان این اداره را به یک‌نهاد کاملاً مسلکی و خودکفا تبدیل نموده و خدمات بهتر را به مردم شریف افغانستان ارائه خواهیم نمود. می‌خواهم بعضی از مواد پلان اصلاحی را که روی دست داریم به‌صورت خلاصه با شما شریک نمایم.

1- کار جدی بالای طی مراحل مقرری معاشات امتیازی جریان دارد که بعضی همکاران در این پروسه دخیل هستند و در جریان قراردادند. در صورت منظوری این مقرره، اداره می‌تواند مفتشین مسلکی و مجرب را طبق طرزالعمل که بعداً ترتیب می‌شود ارتقا داده ویاهم جذب تشکیل گردد.

2- یک تعداد از بست های کلیدی اداره را شامل تغییر نمودیم تا اداره بتواند افراد مسلکی و دارای تصدیق نامه تفتیش را به‌طور عاجل دربست‌های خالی شامل تشکیل سازیم.

3- طوری که در جریان قرار دارید امتحان زبان انگلیسی سپری گردید و تعداد 60 تن از کارمندان اداره نمرات معیاری را به دست آوردند و آماده شمولیت در برنامه مسلکی تفتیش و محاسبه یعنی (FIA) می‌باشند و قراراست این برنامه پس از ختم ماه مبارک رمضان عملی شود.

4- کسانی که نمرات کمتر به دست آورده‌اند مطابق به یک پلان منظم شامل کورس زبان انگلیسی در برنامه‌های آموزشی، شش‌ماهه، نه‌ماهه ویکساله تنظیم و بعد از ختم این دوره دوباره به برنامه (FIA) معرفی می‌گردند. همچنان طرح ایجاد مرکز آموزشی اداره عالی بررسی یا (SAO Training Center) آماده گردیده است. این مرکز آموزشی که درنظرگرفته شده و قرار است که در آینده بسیار نزدیک به فعالیت آغاز نماید؛ دریک وقت ظرفیت تربیه حداقل پنجاه تن مفتش، در برنامه‌های که برای هر دوره هشت‌ماهه در دو سمستر تنظیم گردیده دارا می‌باشد. قرار است این مرکز آموزشی در درازمدت به اکادمی ملی تفتیش ارتقا نماید. انشالله با تطبیق پلان اصلاحی که روی دست داریم این اداره دارای ظرفیت لازم مسلکی و نیروی بشری متخصص خواهد بود.

رئیس عمومی اداره، همچنان، رفتن سید محمدمهدی حسینی معاون مسلکی قبلی اداره را، یک تصمیم دشوار برای خودش خواند؛ اما تغییر و تبدیل در ادارات را یک اصل دانست که گاهی اوقات نسبت لزوم دید مقامات صورت می‌گیرد. آقای حقمل افزود: در این مدت کوتاه را که با آقای حسینی سپری نمودم موضوعات زیادی را از ایشان فراگرفتم و از مشوره های خوبشان در تصمیم‌گیری‌هایم استفاده نموده و از ایشان تشکر می‌نمایم. آقای حسینی یک شخص مهربان و دارای اخلاق نیکو بود و برایشان در تمام عرصه زندگی آرزوی موفقیت دارم.

فضل هادی فضل معاون تازه تقرر یافته مسلکی اداره عالی بررسی درسخنانش؛ نخست از رئیس عمومی اداره جهت اعتماد که بالایشان کرده است سپاسگذاری نموده گفت: در قدم اول حس خدمت به وطن سبب شده است که او به این اداره بیاید تا این مسئولیت سنگین را پیش ببرد.

دوم اینکه من مدت ده سال در مسلک تفتیش کارکرده ام و علاقۀ خاصم به این مسلک سبب شده است که تجارب را که درین مسلک دارم، جایگاه اداره عالی بررسی را بالا ببرم و بر اعتماد مردم بالای این اداره بیفزایم وبا این کار آرزو دارم با همکاری هیئت رهبری و سایر همکاران به این خواستم برسم.

وی درختم مراسم توسط هیئت رهبری اداره عالی بررسی به دفتر کاریش بدرقه شده وبرچوکی تکیه زد.