محترم محمد نعیم حقمل امروز توسط محترم محمد سرور دانش معاون دوم رئیس‌جمهور به حیث رئیس اداره عالی بررسی معرفی گردید

در مراسم که روز شنبه 11 حوت سال 1397 خورشیدی به منظورم معرفی محترم محمد نعیم حقمل رئیس جدید اداره عالی بررسی در تالار عمومی کنفرانس‌های مطبوعاتی این اداره تدویر یافته بود؛ محترم سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری وهیئت همراه شان، عبدالسبحان رووف معاون پالیسی، نظارت و بررسی ریاست دفتر ریاست جمهوری، مجیب الرحمن شیرزاد معاون مالی واداری- اداره عالی بررسی، رؤسا، آمرین، مفتشین و منسوبان اداره عالی بررسی حضور داشتند.

نخست محترم عبدالسبحان رووف معاون پالیسی، نظارت و بررسی ریاست دفتر ریاست جمهوری فرمان جلالتمآب محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی افغانستان را مبنی بر تقررمحترم محمد نعیم حقمل به حیث رئیس اداره عالی بررسی به شرح زیر قرائت نمود.

به تأسی از حکم فقره 13 ماده 64 قانون اساسی و بر اساس فقره یک ماده هفتم قانون اداره عالی بررسی، تعیین محمد نعیم حقمل دربست خارج رتبه به حیث رئیس عمومی اداره عالی بررسی منظوراست. ازخداوندج توفیقات مزید شان را در اجرای وظایف محوله خواهانم.

محمد اشرف غنی رئیس‌ جمهور اسلامی افغانستان

مجیب الرحمن شیرزاد معاون مالی واداری – اداره عالی بررسی ضمن خوش‌آمد گویی مهمانان و حاضرین مجلس؛ محمد نعیم حقمل رئیس جدید اداره عالی بررسی را یک شخصیت جوان‌، فعال و پاک خواند که می‌تواند در امور محوله در این اداره، دست آوردهای چشمگیری داشته باشد و بابت تقرر آقای حقمل به این سمت؛ از رئیس‌جمهور اسلامی افغانستان ابراز سپاس و قدردانی نمود.

معاون مالی واداری به نمایندگی از هیئت رهبری و همه منسوبان اداره عالی بررسی از کارکردهای پوهنوال دکتور محمد شریف شریفی رئیس پیشین این اداره نیز ابراز قدردانی نموده گفت: آقای شریفی در مدت مسئولیت شان، این اداره را با رهبری خردمندانه ‌شان از یک حالت رقت بار، با این حالت فعلی که قرار داریم رسانیده و در دل تک‌تک از همکاران اداره جاه دارد.

وی هم‌چنان تقرر آقای حقمل را به حیث رئیس جدید اداره، به فال نیک گرفته و برایشان اطمینان داد که در تمام امور محوله اداره، از پروسه‌های ریفورم تا تغییر، اصلاحات و معیاری سازی، هیئت رهبری و تمام منسوبان اداره، در تمام عرصه‌ها تحت هدایت و رهبری خردمندانه ‌شان، با ایشان همکار خواهند بود.

آقای شیرزاد افزود: اداره عالی بررسی به‌عنوان عالی‌ترین نهاد بازرسی کننده امورمالی و حسابی در سطح کشور عمری به درازای حدود یک قرن دارد و این اداره را از بدوی تأسیس آن تاکنون با همه فراز وفرود هایش و اینکه در دوره‌ های مختلف تحت چه نام و عنوان‌ های کارکرده است را به معرفی گرفته افزود که سرانجام این اداره در سال 1396 خورشیدی به اساس حکم مقام محترم ریاست‌جمهوری و تعدیلات جدید در قانون خود اداره، بنام اداره عالی بررسی مسما گردید.

محترم سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری نیز در آغاز سخنانش تقرر محترم محمد نعیم حقمل را به حیث رئیس جدید اداره عالی بررسی تبریک عرض نموده و در انجام امور محوله برایش آرزوی موفقیت نمود.

آقای دانش گفت: باورمند هستم که جناب حقمل با توجه به شایستگی و تجربه طولانی و متنوع که درامورمالی و حسابی دارند، این اداره را به ‌خوبی رهبری خواهند کرد و هم‌چنین لازم می ‌بینم که از برادر عزیزم دکتور محمد شریف شریفی رئیس پیشین اداره عالی بررسی تشکر کنم که ایشان در یک دوره نسبتاً خیلی طولانی رهبری این اداره را بر عهده داشتند و درجهت ارتقاء و پیشرفت اداره از تمام توان و تلاش خودکار گرفتند. در طی سال‌های قبل ما شاهد پیشرفت و تحولات بسیار مثبت و سازنده در این اداره بوده‌ایم که یک‌ بار دیگر از جانب خود وهیئت رهبری حکومت؛ ابراز سپاس می‌کنم. استاد دانش در رابطه به اهمیت اداره عالی بررسی گفت: این اداره در شفافیت امور مالی هر سه قوه حکومت(قوه قضائیه، قوه اجرائیه و قوه مقننه) تأثیرگذار است و امروزه در همه کشورهای جهان برای این پاسخگویی، سازوکارهای خاص قانونی در نظر گرفته ‌شده که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، ایجاد یک اداره عالی است که به نام‌های مختلف یاد می‌شود و مسئولیت اصلی آن تفتیش امور مالی دولت است.

معاون رئیس‌جمهور گفت: با احکام اسناد تقنینی و شفافیت در حسابدهی مطابق به فعالیت‌های مالی و حسابی ادارات دولتی و سایر مراجع که پول یا دارایی‌های عامه را در اختیار داشته یا از آن استفاده می‌کنند، حراست از دارایی‌های عامه از طریق کنترل و تفتیش، حصول اطمینان از مؤثریت، کارایی و اقتصادی بودن فعالیت‌های سایر نهادهایی که وجوه عامه را در اختیاردارند و یا از آن استفاده می‌کنند، شناسایی فعالیت‌ های غیرقانونی، و سایر فعالیت‌های نادرست مالی، حسابی و اقتصادی و پیشنهاد اصلاح نواقص ازجمله اهداف اساسی این اداره است.

معاون رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه رئیس جدید اداره عالی بررسی به این امور توجه جدی داشته باشد به بخشی از ساحه فعالیت اداره عالی بررسی نیز اشاره کرد و گفت: مطابق قانون، تمام ادارات حکومتی در سطح هر سه قوه باید مورد بررسی و تفتیش قرار گیرند و هیچ اداره‌ای از قلمرو صلاحیت این اداره خارج نیست. وی همچنین در مورد مکلفیت های مفتشین اداره عالی بررسی نیز خاطرنشان ساخت که هر مفتش این اداره موظف است تا وظایف خود را کاملاً بی‌طرفانه و مسئولانه انجام دهد و تمام اسناد، دفاتر، صورت‌حساب‌های مالی، گزارش‌ها، مدارک، مهرها، اسناد بهادار، معلومات الکترونیکی و همه اسناد دیگر مرتبط را، به ‌طور دقیق بررسی کنند و تخلفات مالی و حسابی را شناسایی و آن را به مراجع عدلی ارائه نماید. آقای دانش تصریح کرد که ادارۀ عالی تفتیش در طول سال‌های متمادی فرازوفرود های فراوان را تجربه کرده است؛ اما امروز جای خرسندی است که این اداره توانسته به یک مرحلۀ عالی از وظیفه‌شناسی، مسئولیت‌پذیری و توانمندی نایل گردد و به‌ صورت تخصصی و مسلکی به وظایفش بپردازد.

 محمد نعیم حقمل رئیس جدید اداره عالی بررسی همچنان در سخنان خود از اعتماد رهبری حکومت وحدتی ملی در جهت انتصاب وی ابراز قدردانی کرده و با اشاره به سخنان معاون رئیس‌جمهور گفت که تلاش می‌کند جایگاه این ادارۀ باسابقه طولانی را، بیشتر از گذشته حفظ و در راستای مسئولیت خویش بهتر عمل کند. وی همچنین تأکید کرد که نشستن به چوکی ریاست، یک امتیاز نه بلکه یک مسئولیت بزرگ برای انجام‌ وظیفه در پیشگاه وطن و مردم می‌باشد و به همین منظور به مردم افغانستان وعده می‌دهم که با تعهد و صداقت در برابر فساد مبارزه می‌کنم و نام افغانستان را از جمع کشورهای فاسد جهان بیرون خواهم کرد. رئیس جدید اداره عالی بررسی گفت که با درنظرداشت شرایط نامعلوم اقتصادی جهان، دولت بیشتر از پیش مکلف است تا درمورد مصارف بودجه عامه به شهروندان کشور معلومات داده و پاسخگو باشد و ذینفع‌های خود ( ریاست جمهوری، پارلمان و مردم ) را اطمینان بدهد که این بودجه در راستای اهداف از قبل تعیین ‌شده به مصرف رسیده است.

محمد نعیم حقمل رئیس جدید اداره عالی بررسی در اخیر سخنانش گفت: به همکاران خویش اطمینان می‌دهم که نزد وی روابط قومی، زبانی، ولایتی، سمتی و گروهی جایگاهی ندارد و تلاش می‌کند تا شایستگی و تخصص افراد در این اداره اصل اساسی باشد. وی از همه کارمندان اداره عالی بررسی خواست تا با تعهد و صداقت مثل گذشته وظایف شان را پیش ببرند و در پیشبرد امور محوله، همانگونه که با دکتور شریفی همکار بودند ؛ همکاری و حمایت شان را از من نیز دریغ نه ورزند.

در پایان این محفل باشکوه، معاون دوم رئیس‌جمهور وهیئت همراه شان و هیئت رهبری اداره عالی بررسی، رئیس جدید اداره را تا دفتر کارشان بدرقه نموده و برچوکی ریاست؛ نشاندند.